O co chodzi?

Potrzebujesz grafiki na swojego bloga?
Banera, tła, drobnych elementów czy całego szablonu? Nie ma problemu. Grafika zajmuje się od paru lat i mogę zaoferować Ci coś wykonanego profesjonalnie i tylko dla Ciebie.

wtorek, 30 października 2012

Przydatne - Favicony, czyli małe obrazki

Favicony to te małe obrazki które pojawiają się w wyszukiwarce przy adresie strony oraz np w blogrollu przy nazwie bloga. W bloggerze domyślnie jest to białe B w pomarańczowym kwadracie. W prosty sposób możemy je jednak zmienić na dowolny obrazek. Nie potrzeba do tego ani specjalnej wiedzy ani zdolności :). W dzisiejszym poście pokaże wam jak z dowolnego obrazka zrobić favicone i wgrać ją na bloga.
Jeśli coś jest nie jasne - pisać!
Favicony są bardzo małe co za tym idzie obrazki, które na nie wybieramy muszą być dość proste bo inaczej będą nie czytelne. Najlepiej więc aby były to pojedyncze kształty a nie zdjęcia. Faviconą nie może być też zwyczajna grafika. Musi ona mieć specjalny format. Jednak nie jest to problem i przy pomocy strony internetowej można przekształcić zwykły obrazek na taki który będzie faviconą.

Stron które tworzą nam favicony z obrazka jest masę. Żeby nie zawalać was linkami i możliwościami wyboru przygotowałam krótkie instrukcje dla dwóch różnych i oferujących inne rzeczy.

Ponieważ uważam, że najlepiej wszystkiego można się nauczyć testując samemu znalazłam dwa przykładowe darmowe obrazki które możecie wykorzystać jako favicony oczywiście po przepuszczeniu ich przez strony podane niżej:1. Tworzenie Favicony z gotowego obrazka


Adres: http://www.prodraw.net/favicon/index.php

Najbardziej podstawowa i warta uwagi strona. Jeśli mamy obrazek który chcemy aby w tej samej formie stał się naszą faviconą to jest dobry wybór.

Po wejściu na stronę ukaże nam się taki widok:

Wybieramy obrazek z komputera który chcemy użyć jako favicony i wgrywamy go na stronę. Dla przykładu wybrałam taką gwiazdkę:


Gwiazdka jest dostępna do darmowego użytku więc jeśli któraś ma ochotę ją podkraść to się nie krępujcie.


W przypadku tworzenia favicony na bloggera możemy zostawić ustawienia domyślne i przejśc od razu do kroku trzeciego i ostatniego:


Ta strona jako jedyna z tych które sprawdzałam bardzo łądnie zachowuje jakoś obrazka i pozwala nam wybrać między trzema rodzajami ostrości oraz dokładnie przyjrzeć się jak faviocna wygląda. W przypadku naszej gwiazdki różnica jest nie wielka ale przy np serduszku obrazki były całkiem inne. Wybieramy ten który podoba się nam najbardziej i klikamy 'Download' po czym zapisujemy ikonę na komputerze.

2. Strona z możliwością rysowania favicon.Strona ta też jest prosta w obsłudze. Ma możliwość zrobienia favicony z grafiki która posiadamy jednak bardzo psuje jakość takich grafik więc nie polecam. Żeby nie zawalić tego posta tekstem opis opcji tej strony umieściłam na obrazku jako iż mamy tam tylko jedno ważne okno - to na które wchodzimy od razu po kliknięciu w link.


Jeśli coś nam nie wychodzi i chcemy zacząć od nowa wystarczy kliknąć w miejsce oznaczone 'stwórz favicone'

Aby zapisać narysowany przez nas obrazek wystarczy nacisnąć na przycisk tuż pod podglądem:


Jak wgrać favicone na bloga


Jest to bardzo proste. Wystarczy wejść w ustawienia naszego bloga i z menu po lewej wybrać Układ. W lewym górnym rogu znajduje się gadżet odpowiedzialny za faviocne.


Wystarczy go edytować, wybrać favicone z komputera i zapisać zmiany.

10 komentarzy:

 1. Jak tylko znajdę zgrabnego kota, na pewno wgram :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiałam się ostatnio jak się zmienia te obrazki.

  OdpowiedzUsuń
 3. a osttatnio sie zastanawialam jak to sie robi!! super wielkie dzieki :*

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie to nie działa :( Nie wiem czemu?!

  OdpowiedzUsuń
 5. Z moją favikoną jest coś nie tak. Dodałam ją na bloga bez żadnych problemów, była sobie i była aż nagle się "popsuła". Ciągle widnieje przy moim profilu,ale w komentarzach na moim blogu i blogach innych osób już jej nie widać. Widać za to "zakaz wjazdu". Nie widać też mojej favikony w Obserwatorach na innych blogach. Czy ktoś wie co się stało i jak to naprawić??

  OdpowiedzUsuń