O co chodzi?

Potrzebujesz grafiki na swojego bloga?
Banera, tła, drobnych elementów czy całego szablonu? Nie ma problemu. Grafika zajmuje się od paru lat i mogę zaoferować Ci coś wykonanego profesjonalnie i tylko dla Ciebie.

środa, 17 października 2012

Przydatne - Edytowanie zdjęć bez programu graficznego.

Zauważyłam, że większość z was wrzuca zdjęcia na bloga bez edytowania ich w komputerze. Wynika to pewnie z braku odpowiednich programów graficznych oraz faktu, że są one dość skomplikowane. Przychodzę więc do was z genialnym rozwiązanie na które natknęłam się ostatnio przez przypadek. Mowa tu o stronie: DRPIC , która w prosty sposób pozwala na prawdę szybko całkiem odmienić zdjęcie. Strona ta jest bardzo prosta w obsłudze jednak jest w języku angielskim. W związku z tym przygotowałam instrukcje dla tych którym mogłaby sprawić problem.

Wybór i wgranie obrazka


1. Zabawę zaczynamy od wybrania zdjęcia na komputerze, które chcemy zmieniać.

2. Gdy takie zdjęcie mamy wchodzimy na http://www.drpic.com/ i klikamy na jeden z zaznaczonych na poniższym obrazku przycisków aby wgrać zdjęcie.


3. Pokarze nam się takie okienko:


Wystarczy kliknąć 'wybierz plik' i wybrać zdjęcie z komputera po czym kliknąć ten duży szary przycisk 'Load Picture'. Dodatkową opcją tutaj jest ta zaznaczona małą pomarańczową strzałką 'Automatically resize to fit screen'. Automatycznie jest ona zaznaczona. Jeśli zostawimy ją tak to wgrywany obrazek automatycznie zostanie zmniejszony do takiej wielkości abyśmy widzieli go na ekranie całego. Jeśli chcemy zachować oryginalne wymiary obrazka (tylko jeśli chcemy aby był on na prawdę duży) odznaczamy ten kwadrat przed kliknięciem 'Load Picture'.

Obrazek jest już wgrany. Co teraz? 


Opcji jest sporo więc opiszę je w punktach. Zacznijmy od tych widzianych nad obrazkiem.
1. Cofnij wykonaną czynność - używamy gdy efekt który nanieśliśmy na obrazek nam się nie podoba.
2. Ponów cofniętą czynność - opcja dla niezdecydowanych. Jeśli coś cofnęliśmy ale uważamy, że jednak było dobre i chcemy do tego wrócić.
3. Powrót do oryginalnego obrazka - usuwa wszystkie zmiany jakie nanosiliśmy i pokazuje obrazek w takim stanie w jakim go wgraliśmy.
4. Zaznacz wszystko
5 Odznacz wszystko


Co możemy robić z samym obrazkiem?


Większość rzeczy w tym internetowym programie możemy przesuwać. Wszystkie okienka które się pojawią można przenieść myszką lub wyłączyć krzyżykiem w prawym górnym rogu. Możemy zaznaczać dowolny obszar wgranego obrazka. Aby to zrobić wystarczy przycisnąć lewy klawisz myszy w dowolnym miejscu obrazka i nie puszczając klawisza przeciągnąć myszkę w dowolną stronę robiąc kwadrat. Takie zaznaczenie też możemy dowolnie przesuwać lub usunąć wybierając opcje ostatnią (nr 5) z górnego menu.

Większość opcji daje nam wybór czy chcemy aby odnosiły się do całego obrazu (domyślne ustawienie) czy tylko do zaznaczonej ręcznie części. Jeśli wolimy aby tylko część została zmieniona zaznaczamy kwadrat przy napisie 'Apply to only selected area'


Wszystkie czynności zatwierdzamy szarym przyciskiem 'Apply'.

Opcje z panelu po lewej stronie obrazka
1. Zmień rozmiar - zmiana rozmiaru jest bardzo prosta. Możemy wybrać między gotowymi proporcjami czyli zmniejszenie o 25% o 50% lub 75% albo wybrać rozmiar własny. W tym celu:
W miejscu oznaczonym 1 wybieramy czy chcemy dokonywać zmiany w procentach czy pikselach. W miejscu nr 2 ustawiamy czy wielkość ma się zmieniać proporcjonalnie. I tak w przypadku gdy chcemy uzyskać np kwadrat 100x100 pikseli w miejscu z 1 zmieniamy z procentów na piksele a miejsce 2 pozostawiamy bez zmian. 
WAŻNE : Width - odpowiada za szerokość Height - za wysokość. Wysokość domyślnie będzie taka sama jak szerokość. Jeśli chcemy ją zmienić musimy odznaczyć kwadrat przy numerku 2.

2. Kadrowanie - Wystarczy ze na obrazku, który wgraliście i teraz znajduje się po waszej prawej stronie zaznaczycie dowolny obszar. Wystarczy w tym celu przycisnąć lewy klawisz myszy w dowolnym miejscu obrazka i nie puszczając klawisza przeciągnąć myszkę w dowolną stronę robiąc kwadrat. Teraz gdy klikniemy na opcje kadrowania (nr 2 na obrazku) program przytnie nam obrazek zostawiając tylko zawartość zaznaczonego kwadratu/prostokąta.

3. Obracanie - Możemy przy pomocy tej opcji obrócić wgrany obraz np. o 90 stopni w prawo i w lewo. 

4. Poprawa jasności i kontrastu obrazu - Opcja dla bardziej zaawansowanych. Jasność poprawiamy tu suwakiem podczas gdy kontrast po prostu klikając 'Increase' obok + aby zwiekszyć i 'Decrease' obok - minusa aby zmniejszyć

5. Auto korekta - Jeden przycisk umożliwiający dostosowanie koloru/światła/kontrastu automatycznie tak jak komputer uzna za najlepsze.

6. Pędzel - można nim namalować dowolną rzecz. Suwakiem ustalamy jego wielkość. Możemy też dobrać kolor.

WAŻNE. Aby malować pędzlem nie można mieć zaznaczonego fragmentu obrazka

7. Tekst -  Na obrazku może znaleźć się też tekst. Możemy mu ustawić czcionkę, wielkość i kolor. Kolory możemy zmieniać paletą do której mamy dostęp klikając na ten prostokąt w którym tekst zaczyna się od  #. Tekst można przesuwać po obrazku i zmieniać zanim wybierzemy przycisk 'Apply'.

8. Rozmycie - Ponownie można wybrać czy rozmycie ma dotyczyć całego obrazka czy tylko zaznaczonego obszaru. Jeśli nic nie zaznaczaliśmy na obrazku to domyślnie zostanie rozmyty cały. Suwakiem regulujemy wielkość rozmycia.

9. Wyostrzenie

10. Efekt trójwymiarowego obrazka - Tworzy nam się taki mały spad po bokach grafiki. Co daje efekt wypukłości.

11. Trójwymiarowa ramka - Możemy ustawić jej szerokość i kolor.

12. Polaroid - Jedna z ciekawszych opcji. Daje efekt zdjęcia z białą ramką na tle w wybranym kolorze. Możemy mieć zdjęcie obrócone w prawo/lewo lub plik zdjęć. Plik czyli środkowa opcja prezentuje się tak:
Jest parę różnych możliwości pliku więc jeśli nam się nie podoba to co wyszło wystarczy cofnąć (opcja nr 1 z panelu u góry) i jeszcze raz spróbować. Mi wyszło np coś takiego:

13. Farba olejna - Daje efekt dość sztucznego obrazu olejnego ze zdjęcia

14. Rozpylenie - Podobnie jak farba olejna zmienia nam wygląd zdjęcia dając efekt rozpylenia

15. Czarno biały -Zmiana koloru obrazka na czarno biały.

Zapisywanie obrazka

Gdy grafika jest już gotowa nasz wzrok powinien się skierować na opcje dostępne pod menu po lewej stronie.

Mamy tutaj opcje 'Choose Format' czyli wybierz format (Więcej o formatach i zapisywaniu obrazów w tutorialu TUTAJ). W przypadku JPG mamy dodatkową opcje jak Quality pozwala nam ona wybrać obrazek w gorszej jakości ale zajmujący o wiele mniej. Jeśli mamy już problem z miejscem na blogu warto tam zajrzeć i wybrać coś mniejszego co nie koniecznie musi wyglądać gorzej.

Gdy format jest wybrany mamy dwie ostatnie opcje. 'Save to Disk' czyli zapis na naszym komputerze lub 'Save to Web'. Opcja druga wymaga podania naszego e-maila na który zostanie wysłany adres do obrazka. Sam obrazek zaś zostanie wtedy umieszczony na serwerach tego programu. Nie umiem jednak odpowiedzieć na pytanie jak długo zdjęcia przechowywane są na serwerach i czy nagle wam nie znikną bo nie mogłam nigdzie znaleźc tej informacji.

5 komentarzy:

 1. Dobry pomysł dla osób nie znających się na programach graficznych, a faktycznie robiących ładne zdjęcia. Podpatrzyłam też u kuzynki inny sposób, otóż Google oferuje ciekawą aplikację do przeróbki zdjęć pod względem kolorystycznym, ewentualne efekty. Nie jest co prawda tak rozbudowane jak DRPIC, ale zawsze coś.Aplikacja zwie się Pixrl-o-matic ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym Cię zaprosić do mnie na bloga po wyróżnienie które Ci przyznałam.
  Moje Gratulacje i pozdrawiam ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. nie znalam i choc sama przerabiam zdj pewnie kiedys wykrzystam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. OO ja jeszcze w przerabianie zdjęć się nie bawię ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny programik - na pewno mi się przyda i bardzo dokładny post - trochę musiałaś się napracować ;)

  OdpowiedzUsuń